Erinevaid värve killustik sai väga populaarseks materjaliks maastikukujunduses. Ja pole imet - see on odav ja vastupidav, kasutusmugav materjal hoonete ümbruse kujundamiseks, lillepeenarde heakorrastamiseks ning aia probleemsete kohtade dekoreerimiseks.

Värviline dekoratiivne aia killustik

 

Mis on killustik?

Killustik on anorgaaniline, teraline, kohe materjal teradega alates 5 mm. Seda saadakse kivimite peenestamise tulemusena sellele järgneva sõelumise ja sorteerimisega vastavalt suurustele. Oma olemuselt on see jääde, mis tekib karjäärides graniidi, marmori ja paekivi kaevandamisel. Metallimaakide töötlus samuti jätab jäätmed killustiku näol. Sõltuvalt kivimist materjal võib olla erinev selle omaduste (tugevuse, värvi, kuju) poolest.

Kivimi loodusliku hävingu tulemusel saadud killustikku, mis omab tasaseid terasid ja siledat pinda, nimetatakse kruusaks. Kui kivid jões või mere kaldal on saanud ümarateks, siis on see veeris.

Värviline dekoratiivne aia killustik

 

Materjali loomulik värv sõltub kivimist ja võib olla valget värvi, halli värvi kõiki varjundeid, graniitkillustik võib olla punakaspruun, marmoripuru - roosakat-beeži värvi.

Värviline dekoratiivne killustik

Mitte väga ammu karjäärid alustasid värvilise killustiku tootmist dekoreerimise eesmärkidel. Värvimiseks kasutatakse laias gammas atmosfäärimõjukindlaid polümeervärve. Need värvid ei kahjusta taimede kasvu, ei ole mürgised ja ei reageeri pinnasega.

Värviline dekoratiivne aia killustik

 

Maastikukujunduses killustiku abil deklareeritakse alpiinume, veekogusid, lillepeenraid, tehakse jalgteede laotamist. Värvilise killustiku abil luuakse mustreid ja elavdatakse kompositsioone dekoratiivsetest lehttaimedest.

Kus kasutada killustikku aias?

Kompositsioonid suurtest munakatest ja killustiku laotamisest saab olla heaks lahenduseks aia probleemsetele kohtadele. Liivpinnas päikesepaistelises kohas jätab taimedele vähe võimalusi ellu jäämiseks kuumal suvel. Seal kus on tihe vari või soine pinnas on raske luua ilumuru või lillepeenra, kivine maastik aga kaunistab krundi.

Killustikku kasutatakse dekoratiivsete tiikide ja ojade omapäraste põhjade loomiseks. Põhjas olevate väikeste kivikeste helesinine värv kombinatsioonis suurte veest kerkivate munakatega, teeb selle atraktiivseks igal ajal.

Värviline dekoratiivne aia killustik

 

Alpide mägedes on killustik või kruus kohustuslik element. Seda laotakse mäe jalamile, täites vabad kohad pärast taimede istutamist. See teeb kompositsiooni loomulikuks, maksimaalselt lähedaseks loodusliku mäenõlva ilmele.

Jaapani kuivas kivide aias (seda nimetatakse veel "tühjuse aed"), ilma selle materjalita ei saa. Selle aia peamiseks eripäraks on see, et selle loomiseks kasutatakse ainult kivisid, mis erinevad üksteisest suuruse, faktuuri ja kuju poolest. Suured  kivid paigutatakse abstraktselt – saarte ja mägedena. Peen killustik raputatakse laiali lainete või ringidena, see sümboliseerib vett. Sellise aia eest hoolitsemine seisneb killustikus olevate nõvade rõhutamises spetsiaalse rehaga, et luua voolava vee illusiooni. Sel moel kujutatakse "veeringe" suure, „vette visatud“ munaka ümber.

Värviline dekoratiivne aia killustik

 

Dekoratiivse killustiku plussid.

Dekoratiivne värvitud killustik on loomulik eri värvidega värvitud peenestatud kivi, seega on ta vastupidav. See ei pudene, ei pleegi päikesega ära, värv püsib kaua ning kasutamises ei ole aeganõudev. Hinnad ei ole ülemäärased, mis võimaldab soetada sellist killustikku isegi keskmisel perel. Dekoratiivne killustik on müügis 20 kilostes pakendites, mis on mugav transportimisel.

Kuidas laotada dekoratiivset killustikku?

Dekoratiivse killustiku laotamise tehnoloogia on väga lihtne ja mitmekülgne, Te ainult peate järgima järgmisi punkte:

  1. valmistama ette laotamiskoht, eemaldades pinnast sügavusega umbes 10 cm;
  2. paigaldada äärised (plastikust, kivist või betoonist) laotamistsooni ümber;
  3. valada 5 cm liivakihi;
  4. panna isolatsioonimaterjali, mis laseb läbi vett, kuid ei lase liival ja killustikul omavahel seguneda (võib kasutada polüetüleeni, milles kindlasti teha augud vihmavee äravooluks);
  5. panna dekoratiivne killustik (lillepeenarde dekoreerimiseks ja mustriteks piisab 2 cm, jalgteedeks - 4-5cm).
Värviline dekoratiivne aia killustik