Kruusaaed: iseseisva rajamise ja haljastamise tehnoloogia
Kp: 15.03.2015

Kruusaaed on meie aiamaadele ilmunud suhteliselt hiljuti. Ta näev väga hoolitsetud, ilus ja efektne välja, mispärast soovivad paljud suvilapidajad ja eramajade omanikud rajada sellist aeda ka oma maal. Teha kruusaaeda oma kätega võib igaüks ning selleks ei lähe vaja ka suurte kulutuste tegemist. Sellise aia ilu põhineb kruusamulde ja madalakasvuliste taimede ja põõsastikkude omavahelisel kooskõlal. Kruus on väga heaks taustaks nii õitsvatele kui ka mitteõitsvatele taimedele. Väga hästi sobivad sellisesse aeda okaspuude klassi esindajad. Taimedest koosnevaid kompositsioone võib kruusaaias vahetada, seeläbi uuendades aeg-ajalt selle välisilmet.

Samm-sammuline kruusaaia rajamise juhend

Tööde järjekord on järgmine:

  • Kõigepealt tuleks valida kohta, kuhu te sooviksite aeda rajada. Kui ruumi maatükil ei ole palju, siis võib sellist aed rajada ka pindalal 1-1,5 m2.
  • Teeme kulutuste arvutusi ning valmistame vajalikud materjalid ette.
  • Peale seda kui koht on välja valitud ning kõik materjalid ostetud peab ette valmistama pinnast. Liivapinnas sobib kruusaaia rajamiseks kõige paremini, kuid seda võib rajada ka muudele pinnaste tüüpidel. Tulevase aia ala tuleb märgistada, tähistades ära selle piire – taguda vaiasid maase ning tõmmata nende vahele nööri. Seejärel eemaldatakse antud maatükilt pinnase kihti sügavusega 10-15 cm. Erilist tähelepanu tuleks pöörata sellele, et umbrohi saaks väljatõmmatud koos juurtega. Umbrohi ongi tihtipeale kõige suuremaks probleemiks kruusaaia hooldamisel. Peale seda kui umbrohi ja pinnase kiht on eemaldatud jäetakse niisutatud pinnasega süvendit 7-10 päevaks seisma. Selle ajaga jõuavad umbrohu juured kasvada ning neid saab välja tõmmata lõplikult.
  • Seejärel tuleb seda maatükki üles kaevata ning lisada pinnasele aeraatoreid – vermikuliit, keramsiitliiv, jämedateraline liiv. Sellisel viisil teostate pinnase drenaaži, et üleliigne vesi saaks sellele maatükile istutatavate taimede juurtest ära voolata. Pinnasele võib lisada ka orgaanilist väetist, turvast, et istutatavad taimed juurduksid ning kasvaksid hästi.
  • Pinnast tuleb natukene tihendada ning katta geotekstiiliga. Geotekstiil hakkab takistama umbrohu läbikasvamist ning ei lase ka kruusakihil vajuda sisse.
  • Nüüd võib hakata panema kruusa. Siin on võimalikud kaks varianti: enneb istutada taimed ning seejärel panna kruusa või killustiku kihti või ennem teostada sissevalamist ning seejärel asuda taimede istutamise juurde. Tundub, et esimene variant on mugavam, kuigi enamus inimesi valib just teist varianti. Kruus ei ole aias ainuke materjal, mida on võimalik kasutada. Antud aia jaoks sobib ka veerkivi. Selle ümmargune kuju ja hallikas värv sobivad väga hästi aeda ümbritseva muruga kokku. Suuri ja jämedaid kive kruusaaia rajamisel ei kasutata.
  • Eraldusbordüüride rajamine. Bordüürid e. äärised aitavad säilitada aiapiire, muidu teiste taimede juured pääsevad ajapikku aia-alale ning kruusapiir uhub ära laiemaks.
  • Taimede istutamine. Kui olete otsustanud istutada taimi peale kruusa sissevalamist, siis peab taimede istutamiseks mõeldud kohtades kruusa laiali ajada, teha vajaliku suurusega auku agrokiu sisse, pinnase sisse teha süvendit ning istutada taime. Seejärel võtta ära ebavajalikke agrokiu tükke ning tasandada taas kruusakatet.

 

галька для сада

Veerkivi — edukas valik kruusaaia jaoks. Antud juhul on põhikatte peale tehtud kividest tee ja pandud laudkate, et aias oleks mugavam liikuda

Бордюр для гравия

Bordüüre võib teha plastist, rauast, telliskividest või kasutada selleks bordüürkive

Гравий разноцветный

Aia kujundamiseks võib kasutada nii tavalist halli kui ka mitmevärvilist kruusa. Kahe värvi abil võib luua väga silmapaistvaid mustreid

Selleks, et teil oleks lihtsam oma aias kruusateed teha, pakume teile ka samm-sammulist video-juhendit:

 

Kuidas oleks õige valida taimi?

Puud ja põõsad

Taimi istutatakse rühmadena või üksi kaupa, et need eristuksid selgesti kruusa taustal, mitte aga valguksid omavahel kokku, sest sellisel juhul hakkab aed nägema vähem efektne välja.

Kruusaaed näeb väga ilus välja kui seal kasvavad madalakasvulised ja kääbuspuud – nõreoksaline paju, tavaline paju, kask, pihlakas. Sellises aias muudavad keskkonda palju elavamaks ka vertikaalsed okaspuud – kuusk, harilik elupuu. Erinevate värvitoonidega okkad ja püramiidikujulised okaspuud teevad aeda kaunimaks. Põõsastest sobivad kukerpuud ja tuhkpuud. Nendel on huvitav kroonide ja lehtede kuju ning punased marjad ja lehed hakkavad eriliselt kaunistama sügisest aeda.

Kasakakadastikku võib istutada aia äärtele. Kruusateede taustale sobivad väga hästi ka näiteks jaapani enelas oma ümmarguse kujuga ja õrnade ümarike õisikutega või Arendsi kivirik, millel on ühtemoodi ilusad nii õied kui ka lehed.

Кусты барбариса с краснеющей листвой преображают сад

Kukerpuud oma punetavate lehtedega muudavad aeda palju erksamaks

Soovitus: Kruusaaia jaoks on parem valida ilusa lehtede kujuga taimi ning originaalse kroonide kujuga puid ja põõsaid. Veerkivi või kruus hakkavad ainult rohkem toonitama selliste taimede välisilmet ja kuju, mis teeb aeda originaalsemaks ja esteetiliselt meeldivamaks.

Mitmeaastased rohttaimed

Aia kaunistuseks saavad olla krookused ja alpi jänesekäpad, lõosilmad, metstulbid, erksad erivärvilised ja ilusad nurmnelgi õied. Maikuus hakkavad silma rõõmustama moonid.

Sügisesel ajal kaunistavad teie aeda alpiastrite puhmakad.

Kõik kukeharjade liigid (pinnapealsed rohttaimed) sobivad samuti väga hästi kruusaaeda.

Sellises dekoratiivses aias pole sugugi vaja istutada kõiki taimi korraga. Võib kasutada näiteks suurtes pottides elupuud ja kurereha. Need samad pinnapealsed rohttaimed saavad väga hästi kasvada ka pottides. Kui te aga soovite aeg-ajalt oma aia kujundust muuta, võite siis nende taimetannide ja -pottide kohti vahetada.

Этот сад украшают и растения в керамических горшках

Seda aeda kaunistavad ka keraamilistes pottides taimed – kurereha, petuunia. Nad õitsevad väga ilusasti ning potte võib paigutada ükskõik millisesse kohta

Üks peamisi reegleid kruusaaia rajamisel – taimi ei tohi olla liiga palju, muidu kaob sellise aia loomise esialgne mõte ära.

Okas- ja lehtpuud ning põõsad aitavad panna paika aiakompositsiooni põhirõhke, roht- ja õistaimed aga viivad seda lõpuni.

Хвойные растения

Siin on aja kujundamiseks kasutatud ainult okaspuid ja –taimi. Tuli väga edukalt välja ning selline aed on väga ilus ükskõik millisel aastaajal

Kruusaaias võib kasutada puukatteid või ehitada rada suurtest lapikutest dekoratiivsetest kividest või puukändudest – nende peal on mugav kõidida ning pealegi on need ka suurepärasteks dekoratiivseteks elementideks.

Очень эффектная дорожка

Väga silmapaistev rada on tehtud kruusast, dekoratiivsest punutisest ja puukändudest

Üldiselt on kruusaaia loomine ja kujundamine täiesti loominguline protsess, milles edasi jõuda on võimalik igaühel. Edu teile!

Allikas: diz-cafe.com

Kirjuta kommentaar

Nimi:


Kommentaari tekst: Märkus: HTML kood ei ole lubatud!

Sisestage pildil nähtav kontrollkood: