Geotekstiili kasutamise meetodid
Kp: 14.03.2015

Linnast väljas asuvate eramajade omanikud kasutavad territooriumi heakorrastamisel üha tihedamini laiu geotekstiili rulle. Mida see materjal endast kujudab ja milleks seda kasutatakse? Proovime nüüd seda selgeks saada. Mittekootud materjalil, mis on valmistatud omavahel läbipõimunud sünteetilistest polümeersetest kiududest, on suurepärased funktsionaalsed omadused: ta on kulumiskindel ning ei kõdune. Tänu optimaalsele omaduste kooskõlale kasutatakse geotekstiili paljudes inimese elutegevuse valdkondades: maakorralduses, ehituses, maastiku disainis (kujundamisel).

Geotekstiili liigid ja selle omadused

Sõltuvalt tootmise tehnoloogiast eristatakse:

  • Nõeltöötlemisega geotekstiil – kiududest saadud võrgustikust surutakse läbi palju ogalisi nõelu ja selle protsessi tulemusena seotakse kiud omavahel mehaaniliselt. Antud materjal on eriti vastupidav ja suurepäraste veejuhtimisomadustega, tänu millele kasutatakse seda laialdaselt drenaažisüsteemide ehitamisel.
  • Kuumtöödeldud geotekstiil – kiudude mati sidumiseks kasutatakse kõrgeid temperatuure ja survet. Kiududest tekkinud võrgustik peab sisaldama eri sulamistemperatuuridega polümeerkiude, mis kuumade rullide vahel omavahel liidetakse. Seda eristab tihe struktuur, suur tõmbetugevus, kuid halvemad filtreerimisomadused.

Tänu erilisele tootmise tehnoloogiale on geotekstiilil terve rida vaieldamatuid eeliseid. Põhilised nendest on:

  • Keskkonnasõbralikkus. Geotekstiil ei lagune keemislisteks koostisosadeks ning seega ei kahjusta inimeste tervist ja ümbritsevat keskkonda.
  • Vastupidavus. Mittekootud materjal on mehaaniliste vigastuste, läbilõikavate ja rebestavate koormuste suhtes kindel. Suur tõmbetugevus ja väga hea materjali venimine, mis on põhjustatud niitide lõpmatu pikkusega, muudavad materjali vigastamist selle paigaldamisel praktiliselt võimatuks.
  • Ümbritseva keskkonna mõjude suhtes kindel. Materjal ei kõdune, ei mudastu, ei mädane, on ultraviolettkiirguse, hapete, leeliste ja orgaaniliste ühendite mõjude suhtes kindel.
  • Paigaldamise lihtsus. Materjali müüakse mittesuurtes ja kergetes rullides, mida on mugav transportida ning vajadusel ka pooleks saagida tavalise käsisaagiga. Paigaldamise ajal on materjali lihtne lõigata noaga või kääridega.
  • Hinna poolest soodne. Suurepäraste omaduste juures ei ole geotekstiili hind kõrge, tänu millele kasutatakse seda laialdaselt nii tööstuslikus ehituses kui ka majapidamises aiamaade heakorrastamisel.

Materjali kasutamisvõimalused panevad imestama agrokiu universaalsust. Kusjuures iga uue geotekstiili margi ilmumisega kasvavad ka selle materjali kasutamisulatus ja -võimalused.

Экологичность геотекстиля

Geotekstill kuulub ökoloogiliselt ohutute materjalide hulka: ultraviolettkiirguse mõjul ei moodusta ühtegi kõrvalainet

Универсальность применения полотна

Kuumtöödeltud geotekstiili kasutatakse teedeehituses, põllumajanduses, veekogude nõlvade ja kallaste tugevdamisel

Kuidas on võimalik kasutada geotekstiili aiamaal?

Geotekstiil võimaldab realiseerida maastiku geoplastilise muutmise kõikvõimalikke ideid. Mittekootud materjali kasutamisel võib luua uusi kujunduskompositsioone, muutes seega aiamaa välisilmet palju ilusamaks.

Variant #1 — aiaradade kvaliteedi parandamine

Raske on kujutada ette aiamaad ilma aia sügavusse ärajooksvate käänuliste radadeta. Nende ehitamist planeerides tahetakse alati, et nendest tuleks välja üks ilus ja funktsionaalne maastiku disaini element, mis peab vastu kaugeltki mitte ühte hooaega.

Agrokiu kasutamine võimaldab säilitada dekoratiivsust ning pikendada ja aiaradade eluiga. Sest isegi väikese raja ehitamine nõuab küllaltki palju tööd: pinnase väljakaevamine, „aluspadja“ panemine, katte enda panemine. Kuid valmisraja kasutamisprotsessi käigus, kui kruusa- või liivakihid hakkavad tasapisi pinnase sisse vajuma, ilmuvad raja pinnale lohud, konarused ja ebatasasused.

Прослойка полотна при обустройстве садовой дорожки

Pinnase ja kruusakihi vahele paigaldatud geotekstiil võimaldab jaotada koormust ühtlaselt ning ära hoida kihtide omavahelist segunemist

Mittekootud materjali on mugav kasutada ka liivateede ja kruusaplatside rajamisel. Pinnase ja täitematerjali vahele paigaldatud geotekstiili kiht optimiseerib tihendust selliselt, et täitematerjal ei vaju praktiliselt pinnase sisse. See aga omakorda vähendab oluliselt vajaliku täitematerjali kogust ning seega vähendab ka kulutusi. Peale selle soodustab geotekstiil ka kiiret vee äravoolu ning seeläbi takistab umrohu ja muude ebasoovitud rohtude läbikasvamist. Soostunud ja pehme pinnase puhul hakkab mittekootud materjal täitma ka armeerimisfunktsiooni.

Variant #2 — kunstlike veekogude hüdroisolatsioon

Kunstlikud veekogud – maastiku disaini populaarsed elemendid. Selleks, et ehitada ükskõik millist neist, olgu selleks väike järv või suur ujumiseks mõeldud tiik, on vaja spetsiaalset hüdroisoleerivat sängi.

Оформление дня котлована водоема

Veekogu ehitamisel kaetakse tihtipeale kaevandi põhja kruusa või liiva kihiga, mille peale asetatakse hüdroisoleerivat materjali

Veekogu kasutamisel ja puhastamisel on alati võimalus, et materjal saab taimede juurtest või nendest samadest kividest kahjustada. Geotekstiili kasutamine aitab aga muuta elu palju lihtsamaks. Piisab ainult sellest, kui isoleeriva kihi alla panna agrokiudu, et ei peaks enam muretsema sellest, et materjal saab kahjustada.

Украшение дна водоема, выложенного агроволокном, речными камнями

Kui aga panna geotekstiili ka hüdroisoleeriva materjali peale, siis võib veekogu põhja katta julgelt isegi jõekividega

Variant #3 — majaäärse territooriumi heakorrastamine

Agrokiudu võib kasutada avatud platside ehitamiseks, kiviaedada kujundamiseks. Ka tänapäeval väga populaarseteks muutunud puitterassidega patiode ehitamine ei ole võimalik ilma geotekstiili kasutusele võtmiseta. Seda kasutatakse aluspõjana, et vältida umbrohtude laudkattest läbikasvamise võimalust.

Деревянный настил на участке

Materjal, mis võimaldab pinnasel hingata ning laseb väga hästi läbi vett, hakkab eriti kindlalt kaitsma teie terassi või suveköögiplatsi tüütute sipelgate ja näriliste tungimisest

Geotekstiili abil on lihtne eraldada ja ehitada kõrgeid muldkehasid, tugevdada pindu ja armeerida pinnaseid, dreenida mulda ja tagada piisavat filtreerimist.

Mullakamara alla asetatud geotekstiili kiht hakkab tagama vihmavee äravoolu, takistades seeläbi erosiooni ning tugevdades märkimisväärselt ebatasaste pindade nõlvu. Geotekstiil on asendamatu ka laste mänguväljakute ehitamisel.

Устланная полотном детская песочница

Selleks, et laste liivakasti liiv ei vajuks pinnase sisse ning ei seguneks mullaga, on vaja lihtsalt katta kaevandi põhja geotekstiili kihiga

Variant #4 — vundamentide ja tugiseinte ehitamine

Iga ehitise püsivus ja vastupidavus on otseses sõltuvuses selle aluspõhja kindlusesr. Kui rääkida betoonvundamentide liikidest, siis kõige rohkem kahjustab neid pinnasevetega kapilaarmärgumine. Kuumtöödeldud geotekstiil aitab parandada monoliitse vundamendi hüdroisolatsiooni.

Обустройство фундаментов с прослойкой из полотна

Vundamentide ehitamisel kasutatakse geotekstiili peeneteralise pinnase ja kruusatäidise eraldamiseks selleks, et vältida kihtide segunemist ning seega ka seinte kapilaarmärgumist

Materjal võib täita korraga kahte funktsiooni: eraldada kihte teineteisest ning tagada efektiivset drenaaži, takistades seeläbi betoonpõhja pinna kokkupuutumist niiskusega.

Variant #5 — katuse haljastus

Tänapäeval väga populaarseteks muutunud „rohelisi“ katuseid ei ole samuti võimalik rajada ilma mittekootud materjali kasutamiseta.

Агроволокно при обустройстве «зеленых» крыш

Kihtide omavahelise segunemise vältimiseks pannakse agrokiudu dreenikihi ja huumuse vahele ning katuse enda kaitseks – hüdroisolatsiooni peale

Inversioonkatuste puhul kasutatakse materjali selleks, et takistada raskusmaterjali sattumist soojustusmaterjali plaatide vahele. Sellel eesmärgil asetatakse geotekstiili soojustuskihi peale.

Agrokiu kasutamine aianduses

Universaalne materjal loob uskumatuid võimalusi aednikutele ja aiamaapidajatele. Agrikiu rakendamisega võib kergendada erinevate kultuuride kasvatamise protsessi, tõsta saagikust ning selle kõrval lahendada ka muid kõrvalülesandeid ja -eesmärke.

Võitlus umbrohuga – iga-aastaselt paneb proovile paljusid aednikke. Agrokiu rakendamisega võib märkimisväärselt vähendada selleks tehtavate tööde mahukust. Takistades umbrohtude kasvu tagab geotekstiil vee, väetiste ja herbetsiidide vaba juurdepääsu aiataimede juurtele.

Чистые грядки из агроволокна

Istutades kultuurtaimi geotekstiilis tehtud avadesse kindlustate te nendele taimedele täiesti mugavaid kasvu- ja arengutingimusi ning päästate ennast töömahukast rohimisest

Ei ole üldse saladus, et paljud dekoratiivsed on oma loomult väga „nõudlikud“. Need vajavad erilist hoolitsemist, eelistades spetsiaalset mullakoostist, mis tihtipeale erineb maatükil olevast pinnasest.

«Карманы» под растения

Eraldada üksteisest viljarikaste muldade erinevaid liike ning luua kas ühtede või teiste taimeliikide istutamiseks mõeldud nn „taskusid“ võib samuti sellesama geotekstiili rakendamisega

Vaesematel pinnastel kunstliku maastiku rajamine vajab viljarikka kihi loomist, mis loomulike tingimuste mõjul muutub ajapikku õhemaks kihiks. Kui aga panna geotekstiili kihti, siis hakkab see takistama viljatute pinnaste reostumist ning nende väljauhtumist. Tänu mittekootud geotekstiilile ei kasva taimede juured viljatute pinnaste sisse.

Hooajavajelised öökülmad on samuti taimedele suureks ohuks. Materjal on abiks ka kuumadel suvekuudel, sest saab katta endaga õrna lehestikku lõõmavate päikesekiirte eest.

Укрывание грядок нетканым плотном

Agrokiu abil võib kaitsta ka pinnapealseid taimeosi. Selleks on vaja külmemal ajal katta taimi geotekstiiliga

Geotekstiil – universaalne materjal, mille rakendamine ei nõua erilisi oskusi. Selle kasutamine lihtsustab märkimisväärselt aiatöid ja territooriumi heakorrastamist.

Allikas: diz-cafe.com

Kirjuta kommentaar

Nimi:


Kommentaari tekst: Märkus: HTML kood ei ole lubatud!

Sisestage pildil nähtav kontrollkood: